top of page

Budovanie nových cyklotrás z plánu obnovy stagnuje

Samosprávy nereagovali na prvú výzvu ministerstva

Záujemcovia o príspevok na podporu rozvoja cyklistickej dopravy z Plánu obnovy a odolnosti v prvej zverejnenej výzve za 36,5 milióna eur majú záujemcovia viac času na podanie žiadosti.Nízky záujem samospráv

Ministerstvo dopravy a výstavby SR predlžuje lehotu do 30. septembra pre nedostatok žiadostí. Ako informoval šéf rezortu Andrej Doležal (nom. Sme rodina), doteraz je približne do desať žiadostí a výzvu je určite potrebné predĺžiť.

„Jedným z dôvodov môže byť aj slabá pripravenosť samospráv, resp. sa ešte o tom nevie v dostatočnej miere. Využívame každú možnosť komunikovať,“ povedal v stredu na sociálnej sieti Doležal.

Vyzval občanov, aby sa zaujímali o veci verejné a tlačili na svoje samosprávy, aby žiadali o prostriedky. „Máme sto miliónov eur, treba to vyčerpať,“ uviedol minister s tým, že aj k tejto cyklovýzve budú pripravovať aj komunikáciu, aby sa o tom dozvedeli najmä samosprávy ako aj hlavní prijímatelia financií.

Na podporu cyklodopravy zo zdrojov plánu obnovy je určených spolu 105 miliónov eur, ministerstvo dopravy pripraví ďalšie výzvy.

Budovanie nových cyklotrás


Prvá vyhlásená výzva v objeme 36,5 milióna eur je určená na výstavbu, stavebné úpravy alebo rekonštrukciu cyklistickej infraštruktúry, pričom o dotácie môžu žiadať mestá, obce, samosprávne kraje či ich rozpočtové organizácie.

Maximálna ani minimálna výška príspevku na jeden projekt nie je určená, oprávnené náklady na 1 kilometer cyklotrasy nemôžu presiahnuť 500-tisíc eur. Pôvodná lehota na požiadanie o príspevok bola do 15. augusta 2022.

„Prostriedky sú určené z plánu obnovy pre väčšie mestá nad 20-tisíc obyvateľov a obce blízko miest, lebo chceme podporovať mestskú a prímestskú cyklodopravu. Na rozvoj cyklodopravy budú zdroje z eurofondov pre menšie samosprávy do 20-tisíc obyvateľov, väčšie budú môcť čerpať z plánu obnovy,“ dodal Doležal

6 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page